Hoe ziet de jaarrekening van een vereniging eruit? Een voorbeeld met cijfers
De jaarrekening van een vereniging bestaat uit een balans en een staat van baten en lasten met toelichting, binnen zes maanden na het boekjaar aan de ledenvergadering voorgelegd (art. 2:48 BW). In het voorbeeld hieronder: 240 leden, baten € 136.000, lasten € 127.000, saldo € 9.000, balanstotaal € 73.000.
Het korte antwoord
De jaarrekening van een vereniging bestaat uit een balans en een staat van baten en lasten met toelichting, binnen zes maanden na het boekjaar aan de ledenvergadering voorgelegd (art. 2:48 BW). In het voorbeeld hieronder: 240 leden, baten € 136.000, lasten € 127.000, saldo € 9.000, balanstotaal € 73.000.
Bijgewerkt op 27 oktober 2026
Welke stukken horen erbij
Het bestuur van een vereniging brengt binnen zes maanden na het boekjaar een bestuursverslag uit en legt de balans en de staat van baten en lasten met toelichting aan de algemene vergadering voor (art. 2:48 lid 1 BW). De stukken worden ondertekend door de bestuurders en commissarissen; ontbreekt een handtekening, dan staat de reden erbij. Zolang de vereniging niet onder Titel 9 valt, is er geen wettelijk model. Een ledenvergadering wil vooral kunnen zien wat de contributie oplevert, wat de accommodatie kost en hoeveel reserve er is.
Houdt de vereniging een ingeschreven onderneming in stand, dan vermeldt zij bij de staat van baten en lasten de netto-omzet daarvan (art. 2:48 lid 3 BW). Boven de drempel van € 7,5 miljoen wordt het een Titel 9-jaarrekening.
De vereniging in het voorbeeld
Volleybalvereniging Smash '81 (fictief) heeft 240 leden die elk € 350 contributie per jaar betalen. Ze huurt een sporthal, heeft een kleine kantine en betaalt trainers. Boekjaar: kalenderjaar 2025.
Staat van baten en lasten over 2025
| Post | 2025 |
|---|---|
| Contributies (240 leden × € 350) | € 84.000 |
| Kantineopbrengsten | € 31.000 |
| Sponsoring | € 9.500 |
| Subsidie gemeente | € 6.000 |
| Inschrijfgelden toernooi | € 5.500 |
| Totaal baten | € 136.000 |
| Inkoop kantine | € 14.500 |
| Huur sporthal | € 36.000 |
| Afdrachten aan de sportbond | € 18.000 |
| Trainers en scheidsrechters | € 34.000 |
| Materiaal en kleding | € 9.000 |
| Verzekeringen en overig | € 6.500 |
| Afschrijving inventaris | € 5.000 |
| Kosten toernooi | € 4.000 |
| Totaal lasten | € 127.000 |
| Saldo | € 9.000 |
Balans per 31 december 2025
| Activa | 31-12-2025 | Passiva | 31-12-2025 |
|---|---|---|---|
| Inventaris kantine en materiaal | € 12.000 | Algemene reserve | € 48.000 |
| Nog te ontvangen contributie | € 3.200 | Reserve vervanging materiaal | € 10.000 |
| Vooruitbetaalde zaalhuur | € 4.800 | Vooruit ontvangen contributie 2026 | € 6.300 |
| Bank en kas | € 53.000 | Crediteuren | € 4.700 |
| Nog te betalen trainersvergoedingen | € 4.000 | ||
| Totaal activa | € 73.000 | Totaal passiva | € 73.000 |
Controle: 12.000 + 3.200 + 4.800 + 53.000 = 73.000. Eigen vermogen 48.000 + 10.000 = 58.000; schulden 6.300 + 4.700 + 4.000 = 15.000; samen 73.000. De algemene reserve was begin 2025 € 39.000 en nam met het saldo van € 9.000 toe tot € 48.000.
De vier posten waar verenigingen over struikelen
Contributie die nog binnen moet komen. Negen leden hebben hun factuur nog niet volledig betaald; samen staat er € 3.200 open. Het is een bate van 2025 en een vordering op de balans, ook al staat het geld niet op de bank.
Contributie voor 2026 die al binnen is. Leden die in december 2025 vooruitbetaalden voor het volgende seizoen, horen niet bij de baten van 2025. Ze staan als schuld (€ 6.300) tot het nieuwe jaar begint.
Zaalhuur die vooruit is betaald. De januarihuur van € 4.800, in december overgemaakt, is een last van 2026. Op de balans staat ze als vooruitbetaald bedrag.
Reserves benoemen. De reserve voor vervanging van materiaal is een keuze van het bestuur. Zet er een korte uitleg bij, zodat de ledenvergadering weet waarom € 10.000 is vastgezet en de algemene reserve niet hoger is.
Wat de ledenvergadering bij deze cijfers ziet
De commissie die de stukken nakijkt (de kascommissie) kan met dit overzicht snel twee dingen controleren: het banksaldo van € 53.000 (kas en bank samen) tegen de afschriften, en de contributie tegen het ledenbestand: 240 leden × € 350 is € 84.000. Past een bedrag daar niet bij, dan is dat het gesprek voor de vergadering. Een bestuursverslag met de gang van zaken en een begroting voor het nieuwe jaar maken het geheel af.
Zo werkt het bij Jaarrekening.io
Jaarrekening.io stelt de jaarrekening van een vereniging alleen op als zij onder artikel 2:360 lid 3 BW valt. Voor een vereniging onder die grens biedt de app geen jaarrekeningroute; wel de boekhouding met btw-aangifte. De eerste jaarrekening in uw account is gratis, voor elke grootteklasse.
Bronnen
- Art. 2:48 BW: jaarstukken van de vereniging, tekst geldend vanaf 1 juli 2026 (wetten.overheid.nl)
- Art. 2:10 BW: administratie en jaarlijkse balans en staat van baten en lasten, tekst geldend vanaf 1 juli 2026 (wetten.overheid.nl)
- Art. 2:360 BW: toepassingsbereik Titel 9, tekst geldend vanaf 1 juli 2026 (wetten.overheid.nl)
- KVK: Ben ik verplicht mijn jaarrekening te deponeren?
Veelgestelde vragen
Wat moet een vereniging in de jaarrekening opnemen?
Een balans en een staat van baten en lasten met toelichting, plus een bestuursverslag over de gang van zaken, binnen zes maanden na het boekjaar voorgelegd aan de algemene vergadering (art. 2:48 lid 1 BW). Een model schrijft de wet niet voor.
Valt vooruit ontvangen contributie onder baten of schulden?
Onder schulden, tot het jaar waarvoor de contributie is betaald is begonnen. Alleen contributie die over het boekjaar zelf gaat, is een bate van dat boekjaar.
Heb ik als vereniging een accountant nodig voor de jaarrekening?
Nee. De wet vraagt van een vereniging buiten Titel 9 geen accountant. Zonder raad van commissarissen en zonder accountantsverklaring benoemt de ledenvergadering wel een kascommissie van minimaal twee leden (art. 2:48 lid 2 BW).
Wat is het verschil tussen een algemene reserve en een bestemmingsreserve?
De algemene reserve is het vrije vermogen van de vereniging. Een bestemmingsreserve is een deel dat het bestuur of de vergadering voor een bepaald doel heeft vastgezet, zoals vervanging van materiaal. Het blijft eigen vermogen; de bestemming staat in de toelichting.
Moet een vereniging haar jaarrekening deponeren?
Alleen bij een ingeschreven onderneming met in twee opeenvolgende boekjaren een netto-omzet van ten minste € 7,5 miljoen (art. 2:360 lid 3 BW). Een sportvereniging met een kantine blijft daar normaal ver onder.
Lees ook
Klaar voor uw jaarrekening?
Uw eerste jaarrekening is gratis, voor elke grootteklasse. Maak een account aan en stel haar op volgens Titel 9 BW2, van saldibalans tot publicatiestukken.
Gratis starten