Cijfers

Solvabiliteit per sector en balansklasse

Hoeveel eigen vermogen rechtspersonen in hun balans hebben, gemeten in de jaarrekeningen die zij over boekjaar 2024 bij KVK deponeerden, per sector en per balansklasse.

✓ Eerste jaarrekening gratis ✓ Micro tot grote rechtspersoon ✓ Publicatieversie per grootteklasse ✓ Primaire database in de EU · verwerkersovereenkomst

Het korte antwoord

Solvabiliteit, ook solvabiliteitsratio genoemd, is eigen vermogen gedeeld door balanstotaal. In de jaarrekeningen over boekjaar 2024 was de mediaan 51,3% bij micro-, 73,4% bij kleine, 76,7% bij middelgrote en 84,9% bij grote rechtspersonen, ingedeeld naar balanstotaal. Holdings trekken dat omhoog: in sectie K is de mediaan bij klein 85,8%, in de bouw 47,4%.

Bijgewerkt op 30 oktober 2026

Kerngegevens

DefinitieEigen vermogen gedeeld door balanstotaal, uit de gedeponeerde balans
Waarnemingen847.404 balansen over boekjaar 2024
Mediaan, balansklasse klein73,4% (71,7% over 2023)
Vuistregel KVK25% tot 40%, afhankelijk van branche en financier

Hoe we de solvabiliteit berekenen

Per deponering delen we het eigen vermogen door het balanstotaal, beide zoals ze op de gedeponeerde balans staan. Een BV met € 120.000 eigen vermogen op een balanstotaal van € 400.000 heeft een solvabiliteit van 30,0%. Staan er een enkelvoudige en een geconsolideerde balans in, dan nemen we de enkelvoudige.

Negatief eigen vermogen telt mee. Daardoor kan de solvabiliteit onder nul zakken; in balansklasse micro geldt dat voor ongeveer een kwart. Weglaten zou precies de rechtspersonen verbergen die in de problemen zitten.

Daarna zetten we per groep alle uitkomsten op volgorde. Het eerste kwartiel (p25) is de waarde waaronder een kwart zit, de mediaan de middelste waarde en het derde kwartiel (p75) de grens van het bovenste kwart. Tussen p25 en p75 ligt de middelste helft van de groep. Een gemiddelde gebruiken we niet: een handvol extreme balansen zou het verschuiven.

Landelijk per balansklasse

BalansklasseBalansenp10p25Mediaanp75p90Mediaan 2023
Micro (balans tot en met € 450.000)420.894−183,1%−0,5%51,3%86,9%98,4%49,6%
Klein (balans boven € 450.000 tot en met € 7,5 mln)379.6017,8%40,0%73,4%94,0%99,1%71,7%
Middelgroot (balans boven € 7,5 mln tot en met € 25 mln)32.7117,7%37,1%76,7%97,2%99,7%74,2%
Groot (balans boven € 25 mln)14.1985,8%36,6%84,9%99,5%100,0%84,9%
Alle klassen847.404−31,9%20,3%64,8%91,7%99,0%63,0%

Tussen 2023 en 2024 bewoog de mediaan per klasse weinig; de verschillen tussen de klassen zijn veel groter dan die tussen de jaren. Opvallend is de onderkant bij micro: het eerste kwartiel staat op −0,5%, dus ongeveer een kwart heeft geen positief eigen vermogen. Een op de tien zit onder −183,1%.

De waarde die financiers volgens de KVK gezond vinden (25% tot 40%) is een streefwaarde, niet een beschrijving van wat gangbaar is. In balansklasse klein ligt zelfs het eerste kwartiel (40,0%) al aan de bovenkant ervan.

Per sector: balansklasse klein, boekjaar 2024

Balansklasse klein: balanstotaal boven € 450.000 tot en met € 7,5 mln. Gesorteerd van hoge naar lage mediaan.

Sectie (SBI 2008)Balansenp25Mediaanp75
K · Financiële instellingen en financiële holdings99.98959,5%85,8%97,5%
M · Advies en onderzoek, met niet-financiële holdings36.76943,8%76,4%94,6%
Q · Zorg en welzijn5.12341,3%76,4%95,4%
A · Landbouw, bosbouw, visserij4.90739,4%69,3%89,4%
B · Winning van delfstoffen10429,7%63,8%87,2%
S · Overige dienstverlening72721,6%55,5%84,5%
G · Groot- en detailhandel, auto's20.42327,5%53,9%76,7%
P · Onderwijs79927,0%53,6%78,4%
J · Informatie en communicatie4.84718,9%50,1%78,2%
L · Onroerend goed12.53113,5%50,0%83,3%
C · Industrie7.19125,3%49,9%72,3%
I · Horeca3.19715,7%49,8%74,1%
R · Cultuur, sport en recreatie1.73115,3%49,5%79,5%
E · Water en afval37221,5%49,0%71,5%
F · Bouw8.71622,5%47,4%70,1%
H · Vervoer en opslag4.32622,6%46,4%71,6%
N · Verhuur en overige zakelijke diensten5.79320,2%43,8%71,0%
D · Energie7443,2%32,1%80,4%

Tussen de hoogste mediaan (sectie K, 85,8%) en de laagste (energie, 32,1%) zit een groot gat. De meeste werkende sectoren liggen rond de helft: de bouw op 47,4%, groot- en detailhandel op 53,9%, de horeca op 49,8%.

Per sector: balansklasse micro, boekjaar 2024

Sectie (SBI 2008)Balansenp25Mediaanp75
Q · Zorg en welzijn6.11317,9%64,3%90,0%
M · Advies en onderzoek, met niet-financiële holdings47.91410,8%61,5%88,5%
K · Financiële instellingen en financiële holdings67.8381,1%56,0%92,0%
B · Winning van delfstoffen110−45,1%52,6%97,8%
F · Bouw8.7741,1%47,4%79,0%
J · Informatie en communicatie10.310−15,9%47,2%82,3%
A · Landbouw, bosbouw, visserij1.561−10,8%46,0%85,7%
L · Onroerend goed6.102−4,2%44,7%86,2%
E · Water en afval298−27,0%44,1%82,1%
P · Onderwijs2.187−11,2%42,2%79,4%
H · Vervoer en opslag3.0010,0%41,6%78,8%
N · Verhuur en overige zakelijke diensten7.612−3,7%40,1%76,5%
S · Overige dienstverlening1.509−12,0%37,4%78,1%
C · Industrie5.713−24,1%36,3%74,8%
G · Groot- en detailhandel, auto's18.224−27,6%34,3%75,9%
R · Cultuur, sport en recreatie2.379−48,2%27,9%73,2%
I · Horeca4.080−71,0%9,6%59,6%
D · Energie817−104,1%9,0%78,5%

In balansklasse micro (balanstotaal tot en met € 450.000) ligt de mediaan in twee secties onder 25%: horeca (9,6%) en energie (9,0%). Een kleine balans is gevoelig: een verlies van een paar tienduizenden euro's of een lening van de aandeelhouder verschuift de ratio al sterk.

Waarom de mediaan zo hoog ligt: holdings

Het register zit vol houdstermaatschappijen. Sectie K bevat de financiële holdings (SBI 64.2) en is met 100.394 deponeringen de grootste sectie in balansklasse klein: 45,8% van alle deponeringen in die klasse met een SBI-code. Ook sectie M bevat holdings: SBI 70.1 heet "holdings (geen financiële) en concerndiensten binnen eigen concern". De mediaan van M bij klein is 76,4%.

Een holding bezit vooral aandelen in andere vennootschappen en heeft weinig schulden. Dat is in de balansen terug te zien: bij 35,7% van de kleine balansen in sectie K staan financiële vaste activa apart, met een mediaan van 53,7% van het balanstotaal.

De rechtspersonen zonder SBI-code (161.465 bij klein) hebben een mediaan van 74,0%, dicht bij het landelijke cijfer. Vergelijkt u een werkmaatschappij met het landelijke cijfer, dan vergelijkt u haar dus deels met holdings. Neem liever de mediaan van de eigen sector.

Rekenvoorbeeld: een bouwbedrijf vergelijken

Een aannemer in een BV heeft op 31 december een balanstotaal van € 1.200.000 en € 360.000 eigen vermogen. De solvabiliteit is 360.000 / 1.200.000 = 30,0%. Met dat balanstotaal valt de BV in balansklasse klein.

Vergeleken metGrenzenUitkomst
Vuistregel KVK25% tot 40%Binnen de vuistregel
Alle balansen in klasse klein, 2024p25 40,0%, mediaan 73,4%Onder het eerste kwartiel
Sectie F (bouw), klein, 2024p25 22,5%, mediaan 47,4%Boven het eerste kwartiel, onder de mediaan

Hetzelfde getal levert drie oordelen op. Tegen alle balansen in klasse klein lijkt de BV zwak, maar daar tellen holdings mee. Binnen de bouw zit zij in de onderste helft, niet in de staart. Een bank kijkt bovendien naar haar eigen definitie, waarin een achtergestelde lening van de aandeelhouder soms als eigen vermogen meetelt.

Wat het cijfer niet laat zien

  • Boekwaarde is geen marktwaarde. Een pand dat al twintig jaar op kostprijs min afschrijving staat, drukt het eigen vermogen; dezelfde BV met een recent gekocht pand lijkt minder solvabel.
  • Micro- en kleine rechtspersonen mogen fiscale grondslagen gebruiken (art. 2:395a lid 7 en art. 2:396 lid 6 BW). Hun eigen vermogen is dan het fiscale vermogen, met bijvoorbeeld een herinvesteringsreserve erin.
  • Een schuld in rekening-courant aan de directeur-grootaandeelhouder staat bij de schulden, ook als hij haar feitelijk nooit opeist.
  • Een jonge BV met een aanloopverlies heeft vaak een lage of negatieve solvabiliteit zonder dat er iets mis is met het plan.

Zo werkt het bij Jaarrekening.io

Op de kengetallenpagina van een boekjaar zet Jaarrekening.io de mediaan met p25 en p75 uit deze dataset onder uw eigen solvabiliteit en current ratio, en zegt of uw waarde daarbinnen valt. Komt de SBI-code mee bij het opzoeken van de rechtspersoon, dan vergelijkt de app met uw sector en balansklasse. Anders, of als de sectorcel te klein is, met alle rechtspersonen in dezelfde balansklasse. De app vergelijkt met hetzelfde boekjaar; voor een boekjaar waarvan nog weinig is gedeponeerd, is die vergelijking voorlopig.

Bron en licentie

Bron: KVK Handelsregister Open Dataset Jaarrekeningen, bewerking Jaarrekening.io, CC BY 4.0. Gegevens gedownload en verwerkt op 2 november 2026.

Berekening, definities, beperkingen en de download van alle cellen: methode en bronnen.

Bronnen

Juridische mededeling: deze informatie is algemeen van aard en vervangt geen fiscaal of juridisch advies of accountantscontrole. De inhoudelijke juistheid en volledigheid van de jaarrekening blijven de verantwoordelijkheid van het bestuur.

Veelgestelde vragen

Wat is een goede solvabiliteit voor een BV?

Een wettelijke norm bestaat niet. Financiers vinden volgens de KVK 25% tot 40% gezond. In de gedeponeerde jaarrekeningen over boekjaar 2024 lag de mediaan in balansklasse klein op 73,4%, maar daar tellen veel holdings mee. Voor een werkmaatschappij zegt de eigen sector meer: de mediaan was 47,4% in de bouw, 53,9% in groot- en detailhandel en 49,8% in de horeca (balansklasse klein).

Waarom is de solvabiliteit van holdings zo hoog?

Een holding bezit vooral aandelen in andere vennootschappen en financiert die meestal met eigen vermogen; schulden heeft zij weinig. In sectie K, waarin de financiële holdings vallen, was de mediane solvabiliteit in balansklasse klein over boekjaar 2024 85,8%. Wie een werkmaatschappij met het landelijke cijfer vergelijkt, krijgt daardoor een te somber beeld.

Kan de solvabiliteit negatief zijn?

Ja, als het eigen vermogen negatief is. In balansklasse micro (balanstotaal tot en met € 450.000) lag het eerste kwartiel over boekjaar 2024 op −0,5%: ongeveer een kwart had geen positief eigen vermogen. Een op de tien zat onder −183,1%. Een BV met negatief eigen vermogen kan geen dividend uitkeren (art. 2:216 lid 1 BW). Is er gerede twijfel of de onderneming kan worden voortgezet, dan zet een kleine of grotere rechtspersoon dat in de toelichting uiteen (art. 2:384 lid 3 BW).

Welke sector heeft de laagste solvabiliteit?

In balansklasse klein had sectie D (energie) over boekjaar 2024 de laagste mediaan: 32,1%. In balansklasse micro was dat sectie D met 9,0%. De hoogste mediaan had in beide klassen sectie K, door de holdings.

Lees ook

Klaar voor uw jaarrekening?

Uw eerste jaarrekening is gratis, voor elke grootteklasse. Maak een account aan en stel haar op volgens Titel 9 BW2, van saldibalans tot publicatiestukken.

Gratis starten