Jaarrekening ICT- en softwarebedrijf: ontwikkelingskosten en abonnementen
Geactiveerde ontwikkelingskosten met een wettelijke reserve, vooruitgefactureerde abonnementen en maatwerk voor klanten: de drie onderwerpen die de cijfers van een softwarebedrijf bepalen.
Het korte antwoord
Bij een softwarebedrijf bepalen twee keuzes de jaarrekening. Activeert u ontwikkelingskosten, dan houdt u een wettelijke reserve aan van hetzelfde bedrag (art. 2:365 lid 2 BW); middelgrote en grote rechtspersonen lichten de post ook toe. Abonnementsomzet verwerkt u over de periode waarin u de dienst levert; het vooruitgefactureerde deel is een schuld. Maatwerksoftware voor één klant valt onder RJ 221.
Bijgewerkt op 30 oktober 2026
Kerngegevens
| Ontwikkelingskosten | Immaterieel vast actief (art. 2:365 lid 1 BW, onder b); alleen middelgroot en groot tonen de post apart |
| Wettelijke reserve | Ter hoogte van het geactiveerde bedrag (art. 2:365 lid 2 BW) |
| Afschrijving | Over de verwachte gebruiksduur; ten hoogste tien jaar als die niet betrouwbaar te schatten is (art. 2:386 lid 3 BW) |
| Abonnementen (SaaS) | Lineair over de contractperiode (RJ 270.120) |
| Maatwerksoftware in opdracht | Onderhanden project (RJ 221.106) |
Ontwikkelingskosten: activeren of als kosten nemen
De uren van uw ontwikkelaars zijn loonkosten, tenzij zij een product opleveren dat u jarenlang gaat verkopen of gebruiken. In dat geval kunnen de kosten van ontwikkeling als immaterieel vast actief op de balans komen (art. 2:365 lid 1 BW, onder b). De Richtlijnen (hoofdstuk 210) stellen daar voorwaarden aan, zoals technische haalbaarheid, verwachte opbrengsten en een betrouwbare kostenregistratie per project; de uitwerking staat bij ontwikkelingskosten activeren. Onderzoek, onderhoud en het oplossen van fouten activeert u niet.
Het geactiveerde bedrag schrijft u af over de verwachte gebruiksduur. Alleen in het uitzonderlijke geval dat u die niet betrouwbaar kunt schatten, geldt een maximum van tien jaar (art. 2:386 lid 3 BW).
De wettelijke reserve en wat die voor dividend betekent
Wie ontwikkelingskosten activeert, moet ter hoogte van het geactiveerde bedrag een reserve aanhouden en de post toelichten (art. 2:365 lid 2 BW). Die toelichting is voor micro- en kleine rechtspersonen niet voorgeschreven (art. 2:395a lid 4 BW, art. 2:396 lid 3 BW); de reserve wel. Dat is een wettelijke reserve: u vormt haar ten laste van de overige reserves of de winst, en zij daalt mee met de afschrijving.
Het gevolg merkt u bij een uitkering. De algemene vergadering van een BV mag alleen uitkeren voor zover het eigen vermogen groter is dan de reserves die de wet of de statuten voorschrijven (art. 2:216 lid 1 BW). Een softwarebedrijf met € 300.000 eigen vermogen, waarvan € 250.000 wettelijke reserve voor ontwikkelingskosten, kan dus hooguit € 50.000 uitkeren, en ook dat alleen als het bestuur de uitkering goedkeurt.
Abonnementen, licenties en maatwerk
| Wat u verkoopt | Wanneer omzet | Richtlijn |
|---|---|---|
| Toegang tot uw platform per maand of jaar (SaaS) | Lineair over de periode waarin de klant toegang heeft | RJ 270.120 |
| Licentie op software zoals die bij levering bestaat, zonder plicht tot onderhoud | Bij levering, als de verkoop van een goed | RJ 270.125, onder a |
| Licentie met doorlopende updates en beheer | Over de looptijd, als dienst | RJ 270.125, onder b |
| Implementatie of inrichting, los te onderscheiden | Naar rato van het verrichte werk | RJ 270.109 en 270.115 |
| Maatwerksoftware die u voor één klant bouwt | Naar rato van de voortgang van het project | RJ 221 |
Een jaarfactuur die u vooruit stuurt, is dus voor het deel na de balansdatum geen omzet. Dat deel staat onder de overlopende passiva. Bundelt u licentie, implementatie en support in één prijs, dan splitst u die over de afzonderlijke onderdelen (RJ 270.109).
Rekenvoorbeeld: jaarabonnement en een nieuwe module
Een software-BV factureert op 1 oktober € 24.000 voor twaalf maanden toegang. In hetzelfde jaar maakt zij € 120.000 loonkosten voor ontwikkelaars, waarvan € 80.000 aantoonbaar voor een nieuwe module die aan de voorwaarden voor activering voldoet. De module gaat op 1 juli in gebruik en heeft een verwachte gebruiksduur van vier jaar.
- Abonnement: 3/12 × € 24.000 = € 6.000 omzet; € 18.000 staat op 31 december als vooruitontvangen bedrag.
- Ontwikkeling: € 80.000 op de balans, € 40.000 blijft loonkosten van het jaar.
- Afschrijving: € 80.000 / 4 = € 20.000 per jaar, in het eerste jaar 6/12 × € 20.000 = € 10.000.
- Boekwaarde op 31 december: € 80.000 − € 10.000 = € 70.000.
- Wettelijke reserve op 31 december: € 70.000, gevormd uit de overige reserves.
Door de activering is het resultaat vóór belasting dit jaar € 70.000 hoger dan wanneer alle uren als kosten waren genomen, maar dat bedrag is niet uitkeerbaar zolang de reserve bestaat.
Veelgemaakte fouten bij softwarebedrijven
- Alle programmeeruren activeren zonder urenregistratie per project.
- De wettelijke reserve vergeten, waardoor de vrije reserves te hoog lijken.
- Een vooruitgefactureerd jaarabonnement volledig als omzet van het factuurjaar boeken.
Grootteklasse en controleplicht zijn voor een softwarebedrijf dezelfde als voor elke andere BV: de groottecriteria geven de grenzen, de controleplicht-check de uitkomst.
Wat BV's in deze sector deponeren
Softwarebedrijven en IT-dienstverleners (SBI 62 en 63) vallen in SBI-sectie J, informatie en communicatie. Die sectie omvat ook uitgeverijen, film, omroep en telecom (SBI 58–61).
| Balansklasse, boekjaar 2024 | Deponeringen | Solvabiliteit: p25 – mediaan – p75 | Current ratio: p25 – mediaan – p75 |
|---|---|---|---|
| Micro (balans tot en met € 450.000) | 10.410 | −15,9% – 47,2% – 82,3% | 0,76 – 1,80 – 5,18 |
| Klein (balans boven € 450.000 tot en met € 7,5 mln) | 4.891 | 18,9% – 50,1% – 78,2% | 1,04 – 1,79 – 4,21 |
| Middelgroot (balans boven € 7,5 mln tot en met € 25 mln) | 341 | 16,7% – 42,3% – 76,6% | 0,97 – 1,51 – 3,43 |
| Groot (balans boven € 25 mln) | 96 | 19,5% – 66,9% – 93,8% | 0,98 – 1,96 – 4,25 |
In balansklasse klein had sectie J over boekjaar 2024 een mediane solvabiliteit van 50,1%, lager dan de 73,4% van alle balansen in die klasse samen; de mediane current ratio was 1,79, lager dan landelijk (3,28). Het landelijke cijfer ligt hoog door de vele holdings.
De balansklasse volgt alleen het balanstotaal, niet de wettelijke grootteklasse. De dataset noemt geen rechtsvorm; het gaat om alle deponeringen in XBRL met deze SBI-sectie, vooral van BV's. Bron: KVK Handelsregister Open Dataset Jaarrekeningen, bewerking Jaarrekening.io, CC BY 4.0. Gegevens gedownload en verwerkt op 2 november 2026. Uitleg en alle sectoren: solvabiliteit per sector en current ratio per sector.
Een software-BV in Jaarrekening.io
In Jaarrekening.io leest u de saldibalans van uw software-BV in (XAF-auditfile, Excel of CSV) en krijgt u balans, winst-en-verliesrekening en, waar uw grootteklasse die vraagt, een bewerkbaar concept van de toelichting. Of ontwikkelingskosten aan de voorwaarden voldoen en hoe lang u afschrijft, beslist het bestuur; de AI stelt de toewijzing van rekeningen voor en de bedragen volgen uit vaste rekenregels.
Bronnen
Veelgestelde vragen
Kan een softwarebedrijf met geactiveerde ontwikkelingskosten dividend uitkeren?
Alleen uit het vermogen boven de wettelijke en statutaire reserves. De reserve voor geactiveerde ontwikkelingskosten is een wettelijke reserve en telt dus niet mee als uitkeerbare ruimte (art. 2:216 lid 1 en art. 2:365 lid 2 BW).
Hoe lang schrijf ik af op geactiveerde ontwikkelingskosten?
Over de verwachte gebruiksduur. De grens van tien jaar geldt alleen in het uitzonderlijke geval dat de gebruiksduur niet betrouwbaar is te schatten (art. 2:386 lid 3 BW). De afschrijvingsmethode zet u in de toelichting (art. 2:386 lid 2 BW), behalve als micro-rechtspersoon.
Wanneer valt softwareontwikkeling voor een klant onder RJ 221?
Als u in opdracht maatwerksoftware bouwt en de uitvoering gewoonlijk over meer dan één verslagperiode loopt. RJ 221 noemt maatwerksoftware als voorbeeld van een onderhanden project. U verwerkt de opbrengst dan naar rato van de voortgang, en een verwacht verlies direct.
Tellen geactiveerde ontwikkelingskosten mee voor de grootteklasse?
Ja. Het criterium is de waarde van de activa volgens de balans, en daar hoort een geactiveerd bedrag bij. Activering kan een BV dus van micro naar klein brengen als ook een tweede criterium wordt overschreden, op twee opeenvolgende balansdata.
Lees ook
Klaar voor uw jaarrekening?
Uw eerste jaarrekening is gratis, voor elke grootteklasse. Maak een account aan en stel haar op volgens Titel 9 BW2, van saldibalans tot publicatiestukken.
Gratis starten