Jaarrekening zorg: DigiMV, WNT en de KvK
Een zorgaanbieder verantwoordt zich via DigiMV, soms ook over topinkomens, en als BV bovendien bij de KvK. Dit zijn de drie routes, met termijnen en grenzen.
Het korte antwoord
Een zorgaanbieder heeft meestal twee verplichtingen. Vóór 1 juni levert u via DigiMV de jaarverantwoording aan volgens de Regeling openbare jaarverantwoording WMG. Is de aanbieder een BV, dan deponeert u daarnaast de jaarrekening bij de KvK. Verlenen twee of meer personen namens een rechtspersoon verzekerde zorg, dan hoort er ook een WNT-verantwoording in de jaarstukken.
Bijgewerkt op 30 oktober 2026
Kerngegevens
| Jaarverantwoording | Vóór 1 juni na het boekjaar, via DigiMV bij het CIBG (art. 12a en 13 Regeling) |
| Voor wie | In beginsel elke zorgaanbieder, ook de maatschap en de eenmanszaak die zorg laat verlenen |
| KvK | Deponering blijft gelden voor de zorg-BV |
| WNT | Zodra twee of meer personen namens een rechtspersoon verzekerde zorg verlenen |
Twee routes naast elkaar: DigiMV en de KvK
In beginsel verantwoordt elke zorgaanbieder zich jaarlijks openbaar (art. 40b Wet marktordening gezondheidszorg). De Regeling openbare jaarverantwoording WMG werkt dat uit; anders dan onder de oude WTZi-regeling valt ook de eerste lijn eronder. De jaarverantwoording bestaat uit een financiële verantwoording, stukken die u daarbij voegt en een vragenlijst over de bedrijfsvoering.
Voor de jaarrekening van een rechtspersoon verwijst de Regeling naar de afdelingen 2 tot en met 6 van Titel 9, die van overeenkomstige toepassing zijn (art. 2 lid 2); de RJ sluit daarop aan met hoofdstuk 655, RJk C3 voor kleine en RJk M2 voor micro-zorgaanbieders. Het boekjaar is altijd het kalenderjaar (RJk C3.105). Aanleveren doet u bij het CIBG via DigiMV, vóór 1 juni na het boekjaar. De NZa kan op verzoek uitstel geven tot uiterlijk 31 december, als u dat vóór 1 april aanvraagt.
Sinds boekjaar 2026 geldt voor jeugdhulpaanbieders en gecertificeerde instellingen die alleen jeugdhulp verlenen een eigen Regeling openbare jaarverantwoording Jeugdwet, met dezelfde aanlevering via DigiMV vóór 1 juni. Kleine aanbieders gebruiken de modellen C en D, micro-aanbieders A en B, en zij maken ook de winst-en-verliesrekening openbaar (RJk C3.101a, C3.302, C3.502, M2.302 en M2.501).
Dat staat los van het handelsregister: een zorg-BV deponeert haar jaarrekening daarnaast bij de KvK (art. 2:394 BW). Maakt een zorgstichting krachtens de wet een gelijkwaardige financiële verantwoording openbaar, dan blijft Titel 9 voor haar buiten toepassing (art. 2:360 lid 3 BW).
Wat levert u aan per grootteklasse?
De Regeling gebruikt de grenzen van Titel 9: twee van de drie criteria op twee opeenvolgende balansdata, in het eerste boekjaar de stand aan het einde van dat jaar. De cijfers van groepsmaatschappijen tellen mee (art. 4 lid 3 Regeling).
| Klasse | Grenzen (activa, netto-omzet, werknemers) | Wat u aanlevert | Wat openbaar wordt |
|---|---|---|---|
| Micro | ≤ € 450.000, ≤ € 900.000, < 10 | Beperkte balans en beperkte winst-en-verliesrekening, zonder toelichting | De beperkte balans en een bestuursverklaring; een micro-jeugdhulpaanbieder maakt de hele jaarverantwoording openbaar (RJk M2.501) |
| Klein | ≤ € 7,5 mln, ≤ € 15 mln, < 50 | Balans en winst-en-verliesrekening in de voorgeschreven modellen | Alles; geen bestuursverslag of accountantsverklaring nodig |
| Middelgroot en groot | Boven de grenzen van klein | Jaarrekening, bestuursverslag en controleverklaring | Alles |
De microklasse is vanaf boekjaar 2024 beschikbaar voor de jaarverantwoording; de bijbehorende regels gelden sinds 1 januari 2025. Voor het aantal werknemers tellen ingehuurde zzp'ers, zoals waarnemers, niet mee. Bij een micro-maatschap of micro-eenmanszaak worden de cijfers niet openbaar. Voor de KvK: zie de groottecriteria.
WNT: verantwoording met een eigen accountantscontrole
De Wet normering topinkomens geldt voor een zorgaanbieder zodra ten minste twee personen namens hem zorg verlenen die onder de Zorgverzekeringswet of de Wet langdurige zorg valt. Op een eenmanszaak, maatschap, vof of cv is de WNT niet van toepassing; op een praktijk-BV met twee behandelaars wel.
Een WNT-instelling neemt de WNT-verantwoording op in de financiële jaarstukken; wie via DigiMV aanlevert, maakt haar daarmee openbaar. Een accountant moet de WNT-gegevens controleren, ook als de jaarrekening zelf geen controleverklaring nodig heeft. Alleen zeer kleine instellingen zijn vrijgesteld: een privaatrechtelijke rechtspersoon met een brutoloonsom tot € 175.000 per jaar, zonder betaalde leidinggevende topfunctionaris buiten dienstbetrekking en zonder andere controleplicht.
Rekenvoorbeeld: zorg-BV met een omzetplafond
Een zorg-BV heeft met de zorgverzekeraar een omzetplafond van € 600.000 afgesproken. Tot en met november is € 585.000 gedeclareerd. In december levert zij 400 uur zorg à € 75, samen € 30.000; de declaratie gaat in januari de deur uit. De verzekeraar heeft geen vergoeding boven het plafond toegezegd.
- Geleverde zorg in het boekjaar: € 585.000 + € 30.000 = € 615.000.
- Boven het plafond: € 615.000 − € 600.000 = € 15.000. Betaling daarvan is niet waarschijnlijk, dus het is geen opbrengst (RJ 270.117).
- Opbrengst december: € 30.000 − € 15.000 = € 15.000, op de balans als nog te declareren zorg (art. 2:362 lid 5 BW).
- Netto-omzet in de jaarrekening: € 600.000.
Met € 600.000 omzet, een balanstotaal van € 310.000 en acht werknemers is deze BV micro, als dat vorig jaar ook zo was: via DigiMV en bij de KvK wordt alleen de beperkte balans openbaar.
Veelgemaakte fouten bij zorgaanbieders
- De jaarverantwoording na 31 mei aanleveren zonder dat uitstel is verleend.
- De WNT-verantwoording vergeten terwijl in de praktijk-BV twee of meer personen verzekerde zorg verlenen.
- Zorg boven het omzetplafond als zekere vordering opnemen.
Wat BV's in deze sector deponeren
Zorgaanbieders vallen in SBI-sectie Q, gezondheids- en welzijnszorg (SBI 86–88): praktijken, ziekenhuizen, verpleging en maatschappelijke dienstverlening. Een verantwoording die alleen via DigiMV is ingediend, staat niet in de KVK-dataset.
| Balansklasse, boekjaar 2024 | Deponeringen | Solvabiliteit: p25 – mediaan – p75 | Current ratio: p25 – mediaan – p75 |
|---|---|---|---|
| Micro (balans tot en met € 450.000) | 6.213 | 17,9% – 64,3% – 90,0% | 1,02 – 2,44 – 8,22 |
| Klein (balans boven € 450.000 tot en met € 7,5 mln) | 5.168 | 41,3% – 76,4% – 95,4% | 1,44 – 4,24 – 19,60 |
| Middelgroot (balans boven € 7,5 mln tot en met € 25 mln) | 114 | 20,5% – 45,7% – 70,2% | 1,11 – 1,48 – 2,61 |
| Groot (balans boven € 25 mln) | minder dan 25 | – | – |
In balansklasse klein had sectie Q over boekjaar 2024 een mediane solvabiliteit van 76,4%, hoger dan de 73,4% van alle balansen in die klasse samen; de mediane current ratio was 4,24, hoger dan landelijk (3,28). Het landelijke cijfer ligt hoog door de vele holdings.
De balansklasse volgt alleen het balanstotaal, niet de wettelijke grootteklasse. De dataset noemt geen rechtsvorm; het gaat om alle deponeringen in XBRL met deze SBI-sectie, vooral van BV's. Bron: KVK Handelsregister Open Dataset Jaarrekeningen, bewerking Jaarrekening.io, CC BY 4.0. Gegevens gedownload en verwerkt op 2 november 2026. Uitleg en alle sectoren: solvabiliteit per sector en current ratio per sector.
Wat Jaarrekening.io wel en niet doet voor een zorg-BV
Twee stukken maakt u buiten Jaarrekening.io: de jaarverantwoording voor DigiMV en de WNT-verantwoording. De software volgt de gewone route van Titel 9. De jaarrekening van een zorgaanbieder maakt Jaarrekening.io niet: de intake stopt bij een zorg- of jeugdhulpaanbieder, omdat de modellen van de Regeling jaarverantwoording en DigiMV buiten de app vallen. Gebruik de software dus niet voor de jaarrekening van een zorg-BV; die stelt u met de modellen van de Regeling op.
Bronnen
- Regeling openbare jaarverantwoording WMG (wetten.overheid.nl)
- Wet marktordening gezondheidszorg, art. 40b
- Jaarverantwoording zorg: rechtspersonen
- Jaarverantwoording zorg: zorgaanbieders (micro vanaf boekjaar 2024)
- Jaarverantwoording zorg: de micro-zorgaanbieder
- Jaarverantwoording zorg: uitzonderingen
- Jaarverantwoording zorg: WNT, welke organisaties
- Jaarverantwoording zorg: WNT, publicatie en controle
- RJ-Uiting 2022-3: ontwerp-richtlijn 655 en RJk C3 (ontwerp); de huidige tekst van C3 en M2 komt uit RJ-Uiting 2026-2 (Regeling openbare jaarverantwoording Jeugdwet)
- Burgerlijk Wetboek Boek 2, Titel 9
- RJ 270 Opbrengsten (RJ-Uiting 2020-15, bijlage 2, definitief)
Veelgestelde vragen
Moet een zzp'er in de zorg een jaarverantwoording aanleveren?
Niet als u alle zorg zelf verleent en daarvoor geen andere zorgverleners inschakelt, zoals werknemers, waarnemers, onderaannemers of ingehuurde zzp'ers. Ook wie alleen zorg uit het aanvullende pakket of alleen Wmo-zorg levert, is uitgezonderd.
Vervangt de aanlevering via DigiMV de deponering bij de KvK?
Nee. De jaarverantwoording volgt uit de Wet marktordening gezondheidszorg, de deponering uit Boek 2 BW. Een zorg-BV doet beide: vóór 1 juni via DigiMV en uiterlijk twaalf maanden na het boekjaar bij de KvK.
Heeft een kleine zorg-BV een accountant nodig?
Voor de jaarverantwoording niet: een kleine zorgaanbieder hoeft geen controleverklaring toe te voegen. Valt de BV onder de WNT, dan is voor de WNT-gegevens wel een controleverklaring van een accountant nodig, tenzij de verantwoordingsvrijstelling voor zeer kleine instellingen geldt.
Geldt de jaarverantwoordingsplicht ook voor een maatschap van fysiotherapeuten?
Ja. De maatschap verantwoordt zich als geheel, met een balans en een staat van baten en lasten. De individuele maten hoeven dat niet apart te doen, tenzij zij ook buiten de maatschap zorg verlenen.
Lees ook
Klaar voor uw jaarrekening?
Uw eerste jaarrekening is gratis, voor elke grootteklasse. Maak een account aan en stel haar op volgens Titel 9 BW2, van saldibalans tot publicatiestukken.
Gratis starten