Afschrijvingsstaat template: activaregister en verloopoverzicht
Vijf bedrijfsmiddelen van een fictief timmerbedrijf, van aanschafwaarde tot boekwaarde, met een aankoop en een verkoop in het jaar en de aansluiting op balans en resultaat.
Het korte antwoord
Een afschrijvingsstaat houdt per bedrijfsmiddel de aanschafwaarde, de afschrijving en de boekwaarde bij. Per categorie vat u dat samen in een verloopoverzicht: begin, investeringen, desinvesteringen, afschrijvingen en eind (art. 2:368 lid 1 BW). Hieronder staan beide tabellen ingevuld, met een aankoop en een verkoop in het boekjaar.
Bijgewerkt op 27 oktober 2026
Kerngegevens
| Verloopoverzicht | In de jaarrekening van middelgrote en grote rechtspersonen (art. 2:368 lid 1 BW) |
| Klein en micro | Vrijgesteld van het verloopoverzicht (art. 2:396 lid 3 BW en art. 2:395a lid 4 BW) |
| Afschrijven | Onafhankelijk van het resultaat, volgens een stelsel dat past bij de gebruiksduur (art. 2:386 lid 1 en 4 BW) |
| Lineair | Aanschafwaarde min restwaarde, gedeeld door de gebruiksduur |
Het voorbeeld: Timmerbedrijf Koster B.V.
Timmerbedrijf Koster B.V. is fictief. Het heeft vijf bedrijfsmiddelen, kocht in april 2025 een afzuiginstallatie en verkocht in juni een aanhanger die al tot de restwaarde was afgeschreven. Koster schrijft lineair af en rekent in het jaar van aanschaf per maand.
Beide tabellen typt u zelf over; een kant-en-klare staat stellen wij niet beschikbaar.
Model 1: het activaregister per bedrijfsmiddel
| Actief | In gebruik | Aanschaf (€) | Restwaarde | Jaren | Per jaar | Afgeschreven t/m 2024 | Afschrijving 2025 | Boekwaarde 31-12-2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bedrijfsbus | 1-7-2022 | 42.000 | 6.000 | 6 | 6.000 | 15.000 | 6.000 | 21.000 |
| Zaagmachine | 1-1-2021 | 28.000 | 4.000 | 8 | 3.000 | 12.000 | 3.000 | 13.000 |
| Afzuiginstallatie | 1-4-2025 | 18.000 | 0 | 10 | 1.800 | 0 | 1.350 | 16.650 |
| Gereedschap en inventaris | 1-1-2023 | 15.000 | 0 | 5 | 3.000 | 6.000 | 3.000 | 6.000 |
| Aanhanger, verkocht 30-6-2025 | 1-1-2019 | 6.000 | 600 | 6 | 900 | 5.400 | 0 | 0 |
| Totaal | 109.000 | 38.400 | 13.350 | 56.650 |
De aanhanger had bij verkoop een boekwaarde van 600 en bracht 1.000 op: een boekwinst van 400 in de winst-en-verliesrekening. De afzuiginstallatie was negen maanden in gebruik: 1.800 maal negen twaalfde is 1.350.
Model 2: het verloopoverzicht per categorie
| Verloop 2025 (€) | Machines en installaties | Andere vaste bedrijfsmiddelen | Totaal |
|---|---|---|---|
| Aanschafwaarde per 1 januari | 28.000 | 63.000 | 91.000 |
| Cumulatieve afschrijvingen per 1 januari | -12.000 | -26.400 | -38.400 |
| Boekwaarde per 1 januari | 16.000 | 36.600 | 52.600 |
| Investeringen | 18.000 | 0 | 18.000 |
| Desinvesteringen tegen boekwaarde | 0 | -600 | -600 |
| Afschrijvingen | -4.350 | -9.000 | -13.350 |
| Boekwaarde per 31 december | 29.650 | 27.000 | 56.650 |
| Aanschafwaarde per 31 december | 46.000 | 57.000 | 103.000 |
| Cumulatieve afschrijvingen per 31 december | -16.350 | -30.000 | -46.350 |
De zaagmachine en de afzuiginstallatie vormen de eerste categorie, de bus, de aanhanger en het gereedschap de tweede. De indeling volgt de posten van art. 2:366 lid 1 BW.
Regel voor regel: wat de wet vraagt
| Regel | Inhoud | art. 2:368 BW |
|---|---|---|
| Boekwaarde begin | Gelijk aan de boekwaarde eind van vorig jaar | lid 1 onder a |
| Investeringen en desinvesteringen | De waarde waartegen nieuwe activa zijn geboekt, en de boekwaarde van wat u niet meer hebt | lid 1 onder b |
| Herwaarderingen | Alleen bij waardering tegen actuele waarde; bij Koster niet aan de orde | lid 1 onder c |
| Afschrijvingen en waardeverminderingen | Ook de terugneming van een eerdere waardevermindering | lid 1 onder d |
| Boekwaarde eind | Sluit aan op de balans | lid 1 onder e |
| Cumulatieve afschrijvingen eind | De som van afschrijvingen en waardeverminderingen op de balansdatum | lid 2 onder b |
Bij een verkoop verdwijnen twee bedragen uit de staat: de aanschafwaarde van 6.000 en de cumulatieve afschrijving van 5.400. Samen is dat de boekwaarde van 600 in het verloop.
De afschrijvingsstaat in een spreadsheet
- Invoer per actief: omschrijving, categorie, datum van ingebruikname, aanschafwaarde, restwaarde, gebruiksduur en eventueel de verkoopdatum en verkoopprijs.
- Formules: het jaarbedrag is aanschafwaarde min restwaarde, gedeeld door de gebruiksduur; in het eerste jaar maal het aantal maanden in gebruik, gedeeld door twaalf.
- Begrenzing: de afschrijving van een jaar is nooit hoger dan de boekwaarde min de restwaarde.
- Controle 1: het totaal van het register min het totaal van het verloopoverzicht is nul, voor aanschafwaarde, afschrijving en boekwaarde.
- Controle 2: de boekwaarde eind min de balanspost is nul.
- Controle 3: de afschrijving van het jaar min de afschrijvingskosten in de winst-en-verliesrekening is nul.
Het verloop van vaste activa per grootteklasse
| Klasse | Verloopoverzicht in de jaarrekening | Bijzonderheid |
|---|---|---|
| Micro | Nee | De vaste activa staan in één bedrag op de balans |
| Klein | Nee | Wel de afschrijvingsmethoden in de grondslagen (art. 2:386 lid 2 BW) en, bij herwaardering, de som daarvan (art. 2:368 lid 2 onder a BW) |
| Middelgroot | Ja | In de versie voor de KvK mag het verloop ontbreken (art. 2:397 lid 5 BW) |
| Groot | Ja | Ook openbaar |
Het register zelf houdt elke BV bij, ongeacht de klasse. Zonder register is de boekwaarde op de balans niet te onderbouwen, en de administratie moet de rechten en verplichtingen te allen tijde laten kennen (art. 2:10 lid 1 BW).
Fouten in afschrijvingsstaten
- Bij verkoop alleen de boekwaarde afboeken. Aanschafwaarde en cumulatieve afschrijving blijven dan staan en de staat groeit met activa die er niet meer zijn.
- Doorschrijven tot onder de restwaarde, of doorschrijven op een actief dat al is verkocht.
- In een slecht jaar de afschrijving overslaan. Afschrijven gebeurt onafhankelijk van het resultaat.
- Een blijvende waardedaling negeren, bijvoorbeeld een machine die buiten gebruik is gesteld (art. 2:387 lid 3 BW).
De vaste activa in Jaarrekening.io
In Jaarrekening.io legt u het verloop van de vaste activa vast in een tabel bij de toelichting; die tabel gaat mee in de pdf-, Word- en Excel-export. De boekwaarden op de balans komen uit de ingelezen XAF-auditfile of saldibalans (Excel of CSV). Nieuwe gebruikers registreren zich via Gratis starten.
Bronnen
Veelgestelde vragen
Is een afschrijvingsstaat verplicht voor een micro-BV?
Het verloopoverzicht in de jaarrekening niet: een micro-BV toont de vaste activa in één bedrag. Het register per bedrijfsmiddel hebt u wel nodig om dat bedrag te onderbouwen en om de afschrijving van het jaar te berekenen.
Wat is het verschil tussen een afschrijvingsstaat en een verloopoverzicht?
De afschrijvingsstaat, ook activastaat genoemd, is het register met één regel per bedrijfsmiddel. Het verloopoverzicht is de samenvatting per categorie die bij middelgrote en grote rechtspersonen in de toelichting komt. De totalen van beide zijn gelijk.
Moet ik op grond afschrijven?
Nee. De wet schrijft afschrijving voor op vaste activa met een beperkte gebruiksduur (art. 2:386 lid 4 BW). Grond slijt niet. Koopt u een pand met grond, splits de koopsom dan en schrijf alleen op het gebouw af.
Hoe reken ik in het jaar van aanschaf?
Kies één regel en houd die aan. In het voorbeeld telt elke maand in gebruik mee: de installatie van april krijgt negen twaalfde van het jaarbedrag.
Lees ook
Klaar voor uw jaarrekening?
Uw eerste jaarrekening is gratis, voor elke grootteklasse. Maak een account aan en stel haar op volgens Titel 9 BW2, van saldibalans tot publicatiestukken.
Gratis starten