Jaarrekening transport: wagenpark, lease en afschrijving
Bij een transportbedrijf zit het vermogen in het wagenpark. Financiële of operationele lease, restwaarde en gebruiksduur bepalen de balans en het resultaat.
Het korte antwoord
In de jaarrekening van een transportbedrijf gaat het om het wagenpark. Bepaal per contract of het financiële of operationele lease is (RJ 292). Bij financiële lease staan voertuig en leaseverplichting op de balans en schrijft u af. Bij operationele lease is de termijn een last van het boekjaar en vermeldt u de meerjarige verplichting in de toelichting, behalve als micro-rechtspersoon.
Bijgewerkt op 30 oktober 2026
Kerngegevens
| Leasecontracten | RJ 292 Leasing: financiële of operationele lease |
| Financiële lease | Voertuig bij de materiële vaste activa, leaseverplichting bij de schulden |
| Operationele lease | Leasetermijnen lineair als last; verplichting in de toelichting (art. 2:381 lid 1 BW), niet bij micro |
| Afschrijving | Jaarlijks, volgens een stelsel dat past bij de verwachte gebruiksduur (art. 2:386 lid 4 BW) |
| Vrachtwagenheffing | Bedrag per gereden kilometer voor vrachtwagens boven 3.500 kg |
Financiële of operationele lease: het verschil op de balans
Niet de naam van het contract beslist, maar wie de voor- en nadelen van het voertuig draagt. Bij financial lease bent u economisch eigenaar: u betaalt het onderhoud, draagt het risico en wordt aan het einde eigenaar, terwijl de leasemaatschappij tijdens de looptijd juridisch eigenaar blijft. Bij operational lease gebruikt u de wagen een afgesproken periode en levert u hem daarna in; onderhoud en risico liggen bij de leasemaatschappij.
| Financiële lease | Operationele lease | |
|---|---|---|
| Op de balans | Het voertuig als actief en de leaseverplichting als schuld | Niets |
| In de winst-en-verliesrekening | Afschrijving en rente | De leasetermijn, lineair over de leaseperiode |
| De maandtermijn | Splitst u in rente en aflossing | Is in zijn geheel een last |
Financiële lease verhoogt het balanstotaal en operationele lease niet; de contractvorm kan dus meespelen bij de grootteklasse, die verder afhangt van netto-omzet en werknemers (groottecriteria). Of controle verplicht is, toetst u met de controleplicht-check.
Afschrijven op trekkers en trailers
Op een voertuig schrijft u elk jaar af volgens een stelsel dat is afgestemd op de verwachte gebruiksduur (art. 2:386 lid 4 BW), los van de vraag of het een goed of een slecht jaar was (art. 2:386 lid 1 BW). De methode zet u in de toelichting (art. 2:386 lid 2 BW), tenzij uw BV micro is. U schrijft af tot de restwaarde: het bedrag dat de wagen aan het einde van de gebruiksduur naar verwachting nog opbrengt.
Onderdelen met een duidelijk kortere levensduur, zoals een koelmotor of laadklep, kunt u als afzonderlijk bestanddeel afschrijven; RJ 212 gaat in op belangrijke bestanddelen en hun vervanging. Reken de jaarlast door met de afschrijvingscalculator of lees verder bij materiële vaste activa.
Rekenvoorbeeld: een trekker van € 120.000
Een transport-BV neemt op 1 januari een trekker van € 120.000 in gebruik, met een verwachte gebruiksduur van zes jaar en een restwaarde van € 30.000. Zij vergelijkt financiële lease met operationele lease van € 2.300 per maand voor zes jaar. Bij de financiële lease betaalt zij in het eerste jaar € 24.400, waarvan € 6.600 rente.
| Eerste jaar | Financiële lease | Operationele lease |
|---|---|---|
| Afschrijving | (€ 120.000 − € 30.000) / 6 = € 15.000 | Geen |
| Rente of leasetermijn | € 6.600 rente | 12 × € 2.300 = € 27.600 |
| Totale last in het resultaat | € 21.600 | € 27.600 |
| Trekker op de balans | € 120.000 − € 15.000 = € 105.000 | Niet op de balans |
| Leaseverplichting op de balans | € 120.000 − € 17.800 = € 102.200 | Niet op de balans |
| In de toelichting, behalve bij micro | Welk deel van de schulden langer dan een jaar loopt | De minimale leasebetalingen voor de resterende jaren: 5 × € 27.600 = € 138.000, gemiddelde resterende looptijd vijf jaar (RJk B11.113) |
Van de € 24.400 is € 17.800 aflossing; alleen de rente en de afschrijving raken het resultaat.
Omzet per rit, brandstof en de vrachtwagenheffing
Vervoer is een dienst: de opbrengst hoort bij de periode waarin de rit is gereden (RJ 270.115). Diesel in eigen tanks op de werf is voorraad.
Eigenaren van vrachtwagens met een technische maximummassa boven 3.500 kg betalen vrachtwagenheffing: een bedrag per gereden kilometer dat lager is naarmate het voertuig schoner en lichter is. De kosten horen bij de maand waarin de kilometers zijn gereden; de decemberfactuur van de dienstaanbieder is op 31 december een nog te betalen bedrag. De motorrijtuigenbelasting voor vrachtwagens tot 12.000 kg bestaat sinds 1 juli 2026 niet meer.
Veelgemaakte fouten in de transportsector
- De hele termijn van een financiële lease als kosten boeken, zodat het voertuig en de schuld op de balans ontbreken.
- Operationele leaseverplichtingen niet in de toelichting vermelden terwijl de BV klein of groter is.
- Afschrijven tot nul terwijl de wagen na zes jaar nog een duidelijke handelswaarde heeft.
Wat BV's in deze sector deponeren
Wegvervoer, binnenvaart, luchtvaart, opslag en koeriers vallen samen in SBI-sectie H, vervoer en opslag (SBI 49–53).
| Balansklasse, boekjaar 2024 | Deponeringen | Solvabiliteit: p25 – mediaan – p75 | Current ratio: p25 – mediaan – p75 |
|---|---|---|---|
| Micro (balans tot en met € 450.000) | 3.030 | 0,0% – 41,6% – 78,8% | 0,70 – 1,49 – 3,92 |
| Klein (balans boven € 450.000 tot en met € 7,5 mln) | 4.348 | 22,6% – 46,4% – 71,6% | 1,00 – 1,58 – 3,06 |
| Middelgroot (balans boven € 7,5 mln tot en met € 25 mln) | 398 | 21,6% – 43,3% – 76,2% | 0,75 – 1,37 – 2,54 |
| Groot (balans boven € 25 mln) | 125 | 14,9% – 52,6% – 87,5% | 0,46 – 1,11 – 2,63 |
In balansklasse klein had sectie H over boekjaar 2024 een mediane solvabiliteit van 46,4%, lager dan de 73,4% van alle balansen in die klasse samen; de mediane current ratio was 1,58, lager dan landelijk (3,28). Het landelijke cijfer ligt hoog door de vele holdings.
De balansklasse volgt alleen het balanstotaal, niet de wettelijke grootteklasse. De dataset noemt geen rechtsvorm; het gaat om alle deponeringen in XBRL met deze SBI-sectie, vooral van BV's. Bron: KVK Handelsregister Open Dataset Jaarrekeningen, bewerking Jaarrekening.io, CC BY 4.0. Gegevens gedownload en verwerkt op 2 november 2026. Uitleg en alle sectoren: solvabiliteit per sector en current ratio per sector.
Het wagenpark in Jaarrekening.io
Na het inlezen van de XAF-auditfile of saldibalans (Excel of CSV) stelt Jaarrekening.io voor op welke posten van de jaarrekening uw rekeningen voor materiële vaste activa, leaseverplichtingen en kosten thuishoren; u controleert dat voorstel. Of een contract financiële of operationele lease is, beoordeelt u zelf. Vraagt uw grootteklasse een toelichting, dan krijgt u die als bewerkbaar concept en vult u de niet uit de balans blijkende verplichtingen aan.
Bronnen
- Burgerlijk Wetboek Boek 2, Titel 9
- KVK: wat is leasing? Financial en operational lease
- RJ-Uiting 2020-12: ontwerp-alinea's RJ 292 Leasing over operationele en financiële lease (ontwerp)
- RJ-Uiting 2023-5: hoofdstuk 292 Leasing, ook voor huur (uitkomst evaluatie IFRS 16-optie)
- RJ-Uiting 2022-8: alinea's hoofdstuk 212 Materiële vaste activa
- RJ 270 Opbrengsten (RJ-Uiting 2020-15, bijlage 2, definitief)
- Vrachtwagenheffing: dit gaat u betalen
- Vrachtwagenheffing: voor wie en waarom
Veelgestelde vragen
Staat een vrachtwagen in operationele lease echt nergens in de jaarrekening?
Niet op de balans, wel in de toelichting. Belangrijke financiële verplichtingen voor een aantal toekomstige jaren die niet in de balans staan, vermeldt u daar (art. 2:381 lid 1 BW). Een micro-rechtspersoon is van die toelichting vrijgesteld (art. 2:395a lid 6 BW).
Wanneer is een leasecontract financiële lease?
Als de voor- en nadelen van het eigendom in feite bij u liggen. Aanwijzingen zijn dat u aan het einde eigenaar wordt en dat u zelf het onderhoud en het risico draagt. RJ 292 werkt de indeling uit.
Mag ik een nieuwe vrachtwagen in één keer afschrijven?
Nee. Op vaste activa met een beperkte gebruiksduur schrijft u jaarlijks af volgens een stelsel dat is afgestemd op de verwachte gebruiksduur (art. 2:386 lid 4 BW). Alleen een duurzame waardedaling, bijvoorbeeld na zware schade, verwerkt u direct.
Waar boek ik de aanbetaling op een bestelde trekker?
Onder de materiële vaste activa, als vooruitbetaling (art. 2:366 lid 1 BW, onder d).
Lees ook
Klaar voor uw jaarrekening?
Uw eerste jaarrekening is gratis, voor elke grootteklasse. Maak een account aan en stel haar op volgens Titel 9 BW2, van saldibalans tot publicatiestukken.
Gratis starten