Wat is een jaarrekening in het Engels? De belangrijkste termen op een rij
Jaarrekening is in het Engels "annual accounts" of "financial statements"; de KVK gebruikt op haar Engelse pagina's beide woorden. Balans is "balance sheet", winst-en-verliesrekening "profit and loss account", toelichting "notes" (KVK: explanatory notes), eigen vermogen "equity", voorzieningen "provisions". Vennootschapsbelasting is "corporate income tax", een fiscale eenheid een "tax group" (ook "fiscal unity") en de RJ de "Dutch Accounting Standards". Er is geen wettelijke Engelse tekst: de Nederlandse jaarrekening blijft leidend.
Het korte antwoord
Jaarrekening is in het Engels "annual accounts" of "financial statements"; de KVK gebruikt op haar Engelse pagina's beide woorden. Balans is "balance sheet", winst-en-verliesrekening "profit and loss account", toelichting "notes" (KVK: explanatory notes), eigen vermogen "equity", voorzieningen "provisions". Vennootschapsbelasting is "corporate income tax", een fiscale eenheid een "tax group" (ook "fiscal unity") en de RJ de "Dutch Accounting Standards". Er is geen wettelijke Engelse tekst: de Nederlandse jaarrekening blijft leidend.
Bijgewerkt op 30 oktober 2026
Zo noemt de KVK de onderdelen
Op de Engelse pagina's over deponeren gebruikt de KVK deze woorden (KVK):
| Nederlands | Engels volgens de KVK | Wat het is |
|---|---|---|
| Jaarrekening | financial statements (ook: annual accounts, annual reports and accounts) | Balans, W&V en toelichting samen |
| Balans | balance sheet | Vermogenspositie op één datum |
| Winst-en-verliesrekening | profit and loss account | Baten en lasten over het jaar |
| Toelichting | explanatory notes | Uitleg bij de cijfers en grondslagen |
| Bestuursverslag | Directors' report | Verslag van het bestuur; niet voor elke klasse |
| Overige gegevens | Other information | Bijvoorbeeld de winstbestemming |
| Accountantsverklaring | Audit opinion | Alleen bij controleplicht |
| Vaststelling | adoption | Besluit van de AV; zie vaststellen of goedkeuren |
| Deponeren | filing | Openbaar maken bij het handelsregister |
| Netto-omzet | net turnover | Een van de drie groottecriteria |
Voor de klassen zet de KVK in haar tabel "Micro", "Small", "Medium" en "Large"; het balanstotaal heet daar "Assets" (KVK). Lees de grenzen bij wanneer ben ik een kleine rechtspersoon.
Hoe Engelstalige accountants en IFRS het zeggen
Onder IFRS heet de balans formeel "statement of financial position"; IAS 1 noemt die als onderdeel van een volledige set financial statements (IFRS Foundation). De winst-en-verliesrekening is het "statement of profit or loss". IFRS 18 vervangt IAS 1 voor boekjaren die op of na 1 januari 2027 beginnen en richt zich vooral op dat laatste overzicht (IFRS Foundation). Nederlandse BV's volgen meestal Titel 9 Boek 2 BW met de RJ, in het Engels "Dutch GAAP"; zie IFRS of Dutch GAAP.
Gangbare vertalingen van de posten
Voor de posten zelf bestaat geen officiële Engelse lijst. De vertalingen hieronder zijn gangbaar en dezelfde als in onze Engelse woordenlijst; gebruik ze als leeshulp, niet als juridische definitie.
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Korte uitleg |
|---|---|---|
| Eigen vermogen | equity | Wat resteert na aftrek van de schulden van de bezittingen |
| Voorziening | provision | Schuld met onzekere omvang of tijdstip |
| Vaste activa | non-current assets | Bezit voor gebruik langer dan een jaar |
| Vlottende activa | current assets | Bezit dat binnen de bedrijfscyclus omgezet wordt |
| Debiteuren | trade receivables | Wat klanten nog moeten betalen |
| Crediteuren | trade payables | Wat u leveranciers nog moet betalen |
| Kortlopende schulden | current liabilities | Verplichtingen binnen een jaar |
| Afschrijving | depreciation | Verdeling van de kostprijs over de levensduur |
| Agio | share premium | Storting boven het nominale bedrag, zie agio op de balans |
| Geplaatst kapitaal | issued share capital | Nominaal bedrag van de uitgegeven aandelen |
| Overige reserves | other reserves | Reserves zonder wettelijke of statutaire bestemming |
| Groepsmaatschappij | group company | Bijvoorbeeld de holding of een zuster |
Vorderingen, overlopende posten en schulden
Deze posten ontbreken in de tabel hierboven. Let vooral op het verschil tussen "accruals" en "provisions": een overlopende post is een bekende uitgave of opbrengst die bij een andere periode hoort, een voorziening is een schuld waarvan omvang of tijdstip onzeker is.
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Let op |
|---|---|---|
| Vorderingen | receivables | Overkoepelend woord; debiteuren zijn de handelsvorderingen (trade receivables) |
| Overlopende activa | prepayments and accrued income | Vooruitbetaalde kosten en nog te ontvangen opbrengsten, zie vooruitbetaalde kosten |
| Overlopende passiva | accruals and deferred income | Nog te betalen kosten en vooruitontvangen opbrengsten; geen voorziening |
| Langlopende schulden | non-current liabilities | Schulden met een looptijd langer dan een jaar |
| Latente belastingen | deferred tax | Belasting over verschillen tussen de boekwaarde en de fiscale waarde |
| Onderhanden projecten | work in progress for third parties (ook: construction contracts) | Lopende opdrachten voor klanten; de RJ geeft er een eigen hoofdstuk aan |
Eigen vermogen, reserves en uitkeringen
In het Engels lopen reserves, winst en uitkering snel door elkaar. In Nederland bestemt de algemene vergadering de winst, besluit zij tot een uitkering en keurt het bestuur die goed na een eigen toets.
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Let op |
|---|---|---|
| Wettelijke reserve | legal reserve | Verplichte reserve, bijvoorbeeld voor geactiveerde ontwikkelingskosten (art. 2:365 lid 2 BW); niet uitkeerbaar |
| Resultaatbestemming | appropriation of result | Het besluit of de winst wordt uitgekeerd of aan de reserves wordt toegevoegd |
| Uitkeringstoets | distribution test | Toets van het bestuur of de BV na de uitkering haar opeisbare schulden kan blijven betalen (art. 2:216 lid 2 BW) |
| Aandeelhoudersbesluit | shareholders' resolution | Besluit van de algemene vergadering (general meeting); bij één aandeelhouder: sole shareholder's resolution |
| Decharge | discharge | Kwijting van bestuurders voor het gevoerde bestuur; een apart besluit naast het vaststellen |
Grondslagen, wijzigingen en vergelijkende cijfers
Voor wijzigingen in de cijfers kent het Engels drie aparte woorden en de RJ houdt ze ook uit elkaar. Kies de term bij wat er feitelijk veranderd is, niet bij wat het resultaat het jaar erna beïnvloedt.
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Let op |
|---|---|---|
| Waarderingsgrondslagen | valuation principles (measurement bases) | Hoe posten worden gewaardeerd; in de toelichting onder accounting policies |
| Stelselwijziging | change in accounting policy | Een andere grondslag voor waardering of resultaatbepaling |
| Schattingswijziging | change in accounting estimate | Bijvoorbeeld een andere levensduur van een machine |
| Foutherstel | correction of errors (prior-period errors) | Herstel van een fout in een eerdere jaarrekening |
| Vergelijkende cijfers | comparative figures | De cijfers van het voorgaande boekjaar naast die van het verslagjaar |
Verklaringen, rapporten en stukken
De accountantsverklaringen beloven elk een andere mate van zekerheid, en de Engelse naam moet dat verschil laten zien. Een samenstellingsverklaring is geen controleverklaring.
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Let op |
|---|---|---|
| Controleverklaring | auditor's report | Oordeel na een controle; zonder bezwaren heet het een goedkeurende verklaring (unqualified opinion) |
| Controleverklaring met beperking | auditor's report with a qualified opinion | De accountant maakt een voorbehoud. Zwaarder zijn de afkeurende verklaring (adverse opinion) en de oordeelonthouding (disclaimer of opinion) |
| Beoordelingsverklaring | review report | Beperkte zekerheid (limited assurance), minder dan bij een controle |
| Samenstellingsverklaring | compilation report | Geen controle en geen beoordeling; de accountant stelt de cijfers samen |
| Bestuursverslag | management report (KVK: directors' report) | Verslag van het bestuur over het jaar en de verwachtingen |
| Kasstroomoverzicht | cash flow statement | Kasstromen uit operationele, investerings- en financieringsactiviteiten |
| Publicatiestukken | publication documents | De stukken die openbaar worden gemaakt |
| Verkorte jaarrekening | abbreviated accounts | De ingekorte versie voor het deponeren |
| Jaarstukken | annual accounts and related documents | Geen vaste Engelse term; kies per situatie |
Boekjaar en jaarafsluiting
Voor de periode en de afsluiting gelden weer andere woorden dan voor de posten. De uitleg over lengte, einddatum en termijnen staat in het Engels bij the financial year in the Netherlands.
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Let op |
|---|---|---|
| Boekjaar | financial year | De periode waarover de jaarrekening gaat; de statuten kunnen een andere einddatum dan 31 december kiezen |
| Gebroken boekjaar | non-calendar financial year | Boekjaar dat op een andere dag dan 31 december eindigt |
| Verlengd of verkort boekjaar | extended or shortened financial year | Een boekjaar langer of korter dan twaalf maanden, meestal bij de oprichting, bij een gewijzigde einddatum of bij beëindiging |
| Jaarafsluiting | year-end closing | De boeken afsluiten en de cijfers klaarmaken voor de jaarrekening |
| Saldibalans en proefbalans | trial balance | Lijst van alle grootboeksaldi; na correcties heet het een adjusted trial balance |
| Kolommenbalans | working trial balance | Saldibalans met extra kolommen voor de correcties |
Groep, deelnemingen en aansprakelijkheid
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Let op |
|---|---|---|
| 403-verklaring | 403 liability declaration | De moedermaatschappij stelt zich hoofdelijk aansprakelijk voor de schulden uit rechtshandelingen van de dochter (art. 2:403 BW) |
| Geconsolideerde jaarrekening | consolidated accounts | De groep als één economische eenheid |
| Enkelvoudige jaarrekening | company-only financial statements | De jaarrekening van de rechtspersoon zelf |
| Deelneming | participating interest | Belang dat bedoeld is voor een duurzame band |
| Nettovermogenswaarde | net asset value (verwant aan de IFRS equity method) | De deelneming staat op het aandeel in haar eigen vermogen; de twee methoden zijn niet in elk detail gelijk |
| Bestuurdersaansprakelijkheid | directors' liability | Bij faillissement kan de curator een bestuurder aanspreken voor het tekort als onbehoorlijke taakvervulling een belangrijke oorzaak was (art. 2:248 lid 1 BW) |
Kengetallen
Kengetallen hebben in het Engels meer dan één naam en de berekening staat nergens in de wet. Noem in een Engelse tabel daarom altijd erbij welke teller en noemer u gebruikt.
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Berekening |
|---|---|---|
| Solvabiliteit | solvency ratio | Eigen vermogen gedeeld door het balanstotaal |
| Liquiditeit | liquidity; als ratio: current ratio of quick ratio | Vlottende activa gedeeld door kortlopende schulden, zie current ratio |
| Werkkapitaal | working capital | Vlottende activa min kortlopende schulden |
| Rentabiliteit | profitability (return on capital) | Een gekozen resultaat gedeeld door de bijbehorende vermogensbasis |
Belasting en jaarrekening: de fiscale termen
Belastingtermen zijn lastig te vertalen, omdat de jaarrekening en de aangifte verschillende doelen en regels hebben. De beste houvast is het Engels van de overheid zelf: business.gov.nl schrijft "corporate income tax (vennootschapsbelasting or vpb)" en government.nl noemt een fiscale eenheid een "tax group (also referred to as a fiscal unity)" (beide gelezen op 30 oktober 2026).
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Let op |
|---|---|---|
| Vennootschapsbelasting | corporate income tax | Belasting over de belastbare winst van een rechtspersoon, zoals een BV, over één boekjaar |
| Aangifte vennootschapsbelasting | corporate income tax return | Gaat naar de Belastingdienst (Netherlands Tax Administration) en niet naar de KVK |
| Belastbare winst | taxable profit | De winst volgens de fiscale regels; niet hetzelfde getal als het resultaat voor belastingen in de jaarrekening |
| Resultaat voor belastingen | result before taxation | Regelnaam in de winst-en-verliesrekening; de belasting zelf staat op de regel "belastingen" (taxation) |
| Fiscale jaarrekening | tax computation of financial statements prepared on tax bases (beschrijvend; geen vaste term) | Kies de omschrijving bij wat u bedoelt: de berekening voor de aangifte, of een jaarrekening waarvan alle posten fiscaal zijn gewaardeerd. Zie fiscaal of commercieel |
| Fiscale grondslagen | tax bases | Een micro- of kleine BV mag onder voorwaarden waarderen op fiscale grondslagen (art. 2:395a lid 7 BW, art. 2:396 lid 6 BW); uitleg in het Engels bij Dutch GAAP explained |
| Goed koopmansgebruik | sound business practice | De norm voor de fiscale winstbepaling (art. 8 lid 1 Wet Vpb 1969); een gangbare vertaling in Engelstalige belastingliteratuur, geen officiële term |
| Niet-aftrekbare kosten | non-deductible expenses | Kosten die wel in het resultaat staan en niet in de belastbare winst, zoals een boete |
| Fiscale eenheid | tax group (ook: fiscal unity) | Moeder en dochter worden voor de vennootschapsbelasting als één belastingplichtige behandeld; de btw-eenheid is een andere regeling |
Resultaat voor belastingen en belastbare winst zijn dus twee verschillende getallen; de casus verderop rekent dat voor. Bij een fiscale eenheid blijft de dochter een eigen jaarrekening opmaken, waarin de belasting meestal wordt toegerekend alsof zij zelfstandig belastingplichtig is.
De regels zelf: wet, besluit en richtlijnen in het Engels
De officiële wettekst van Boek 2 BW staat in het Nederlands. Van de Richtlijnen voor de jaarverslaggeving bestaat wel een Engelstalige bundel: de Raad voor de Jaarverslaggeving verwijst ervoor naar Wolters Kluwer en schrijft dat die uitgave onder de verantwoordelijkheid van de uitgever valt (rjnet.nl, gelezen op 30 oktober 2026). Volgens de uitgever gaat het om de bundel voor middelgrote en grote rechtspersonen, en is de Nederlandse versie leidend (Wolters Kluwer, gelezen op 30 oktober 2026). Een Engelse RJk voor micro- en kleine rechtspersonen vonden wij niet.
| Nederlands | Engels (gangbaar) | Let op |
|---|---|---|
| Burgerlijk Wetboek, Boek 2 Titel 9 | Dutch Civil Code (DCC), Book 2 Title 9 | Deloitte schrijft Netherlands Civil Code (NCC); kies één van de twee en houd die aan |
| Besluit modellen jaarrekening (BMJ) | Decree on financial statements formats | De modellen voor balans en winst-en-verliesrekening; het besluit is bindend, maar een micro-rechtspersoon is van de modellen vrijgesteld |
| Categoriale en functionele winst-en-verliesrekening | profit and loss account by nature and by function | Model E (by nature) en F (by function) voor middelgroot en groot; klein mag ook de vereenvoudigde modellen I en J gebruiken |
| Raad voor de Jaarverslaggeving | Dutch Accounting Standards Board (DASB) | Geeft de richtlijnen uit; zie RJ |
| Richtlijnen voor de jaarverslaggeving (RJ) | Dutch Accounting Standards | De Engelse uitgave heet "Dutch Accounting Standards Board guidelines for annual reporting"; Deloitte schrijft paragraafverwijzingen als DAS 110.104, in het Nederlands RJ 110.104 |
| RJk (micro- en kleine rechtspersonen) | the RJk, the Dutch Accounting Standards for micro and small entities (beschrijvend; geen vaste Engelse naam gevonden) | Schrijf de afkorting uit bij het eerste gebruik |
| Dutch GAAP | Dutch GAAP | Overkoepelend: wet, besluiten en richtlijnen samen; zie Dutch GAAP explained |
Noem in een Engelstalig stuk bij elke Engelse naam ook de Nederlandse, bijvoorbeeld "Besluit modellen jaarrekening (Decree on financial statements formats)": wie de regel wil nazoeken, vindt hem alleen onder de Nederlandse naam.
Casus: de Engelse balans van Brandsma Software BV
Een Britse investeerder vraagt Brandsma Software BV om de balans per 31 december 2026 in het Engels. De BV zet de posten in twee talen naast elkaar; de bedragen staan in euro's.
| Nederlands | Engels | Bedrag (€) |
|---|---|---|
| Immateriële vaste activa (geactiveerde ontwikkelingskosten) | intangible assets (capitalised development costs) | 40.000 |
| Materiële vaste activa | property, plant and equipment | 30.000 |
| Debiteuren | trade receivables | 90.000 |
| Overlopende activa | prepayments and accrued income | 6.000 |
| Liquide middelen | cash and cash equivalents | 54.000 |
| Totaal activa | total assets | 220.000 |
| Geplaatst kapitaal | issued share capital | 1.000 |
| Wettelijke reserve | legal reserve | 40.000 |
| Overige reserves | other reserves | 79.000 |
| Langlopende schulden | non-current liabilities | 30.000 |
| Crediteuren | trade payables | 40.000 |
| Overlopende passiva | accruals and deferred income | 30.000 |
| Totaal passiva | total equity and liabilities | 220.000 |
Het eigen vermogen is 1.000 + 40.000 + 79.000 = 120.000. De solvabiliteit (solvency ratio) is 120.000 / 220.000 = 54,5%. De vlottende activa zijn 90.000 + 6.000 + 54.000 = 150.000 en de kortlopende schulden 40.000 + 30.000 = 70.000, dus de current ratio is 150.000 / 70.000 = 2,14 en het werkkapitaal (working capital) is 80.000.
De wettelijke reserve (legal reserve) is even groot als de geactiveerde ontwikkelingskosten van 40.000, zoals art. 2:365 lid 2 BW vraagt. Voor een uitkering gaan het gestorte en opgevraagde kapitaal en die reserve van het eigen vermogen af (art. 2:216 lid 1 BW): 120.000 − 1.000 − 40.000 = 79.000, precies de overige reserves. Of de BV die 79.000 ook mag uitkeren, bepaalt daarna de uitkeringstoets (distribution test) van het bestuur, en die kijkt naar de liquide middelen en schulden en niet alleen naar de reserves.
Casus (vervolg): de Engelse winst-en-verliesrekening van Brandsma
Brandsma Software BV heeft vier medewerkers, een balanstotaal van 220.000 en een netto-omzet van 520.000. Daarmee valt zij in de micro-klasse (balanstotaal ≤ € 450.000, omzet ≤ € 900.000, < 10 werknemers). Een micro-BV maakt alleen de beperkte balans openbaar (art. 2:395a lid 8 BW); de winst-en-verliesrekening hieronder wordt dus niet gedeponeerd, maar is het stuk dat de Britse investeerder erbij vraagt. De regelnamen volgen het categoriale model E van het Besluit modellen jaarrekening in de Engelse namen uit de Deloitte-gids; voor een micro-BV is dat een leeshulp en geen verplichte indeling.
| Nederlands | Engels | Bedrag (€) |
|---|---|---|
| Netto-omzet | net turnover | 520.000 |
| Kosten uitbesteed werk en andere externe kosten | other external charges | 90.000 |
| Lonen en salarissen | wages and salaries | 215.000 |
| Sociale lasten | social security costs | 55.000 |
| Afschrijvingen op immateriële en materiële vaste activa | amortisation/depreciation of intangible and tangible fixed assets | 25.000 |
| Overige bedrijfskosten | other operating expenses | 85.000 |
| Som der bedrijfslasten | total operating expenses | 470.000 |
| Bedrijfsresultaat | operating result | 50.000 |
| Rentelasten en soortgelijke kosten | interest expenses and similar charges | 2.000 |
| Resultaat voor belastingen | result before taxation | 48.000 |
| Belastingen | taxation | 9.500 |
| Resultaat na belastingen | net result for the year | 38.500 |
De bedrijfslasten zijn 90.000 + 215.000 + 55.000 + 25.000 + 85.000 = 470.000, dus het bedrijfsresultaat (operating result, in het model een tussentotaal zonder eigen naam) is 520.000 − 470.000 = 50.000. Na 2.000 rentelasten blijft 48.000 over als resultaat voor belastingen (result before taxation). Voor de immateriële activa gebruikt het Engels amortisation en voor de materiële depreciation; de modelregel noemt ze samen.
In de overige bedrijfskosten zit een boete van 2.000 die niet aftrekbaar is (non-deductible expenses). De belastbare winst (taxable profit) is dus 48.000 + 2.000 = 50.000 en de belasting 19% × 50.000 = 9.500, het tarief voor winst tot € 200.000 in 2026 (zie vennootschapsbelasting). Het resultaat na belastingen (net result for the year) is 48.000 − 9.500 = 38.500, en niet 48.000 − 19% × 48.000 = 38.880. Omdat een boete nooit aftrekbaar wordt, is dit een permanent verschil zonder latente belasting; zie fiscale jaarrekening.
Het resultaat komt terug in het eigen vermogen van de balans hierboven. Zonder uitkering, met een wettelijke reserve die het hele jaar 40.000 was en na toevoeging van het resultaat aan de overige reserves (appropriation of result), waren de overige reserves aan het begin van het jaar 79.000 − 38.500 = 40.500 en het eigen vermogen 120.000 − 38.500 = 81.500.
Voorbeeldzinnen voor de toelichting in twee talen
Een Engelse vertaling van de toelichting begint meestal met dezelfde paar zinnen. Dit zijn eigen formuleringen als voorbeeld en geen modeltekst van de RJ of de KVK; pas ze aan op wat de BV werkelijk doet.
| Nederlands | Engels |
|---|---|
| De jaarrekening is opgesteld volgens de bepalingen van Titel 9 Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek. | The financial statements have been prepared in accordance with the provisions of Title 9, Book 2 of the Dutch Civil Code. |
| Alle bedragen zijn in euro's, tenzij anders vermeld. | All amounts are in euros, unless stated otherwise. |
| Activa en passiva worden gewaardeerd tegen verkrijgings- of vervaardigingsprijs, tenzij anders vermeld. | Assets and liabilities are measured at historical cost, unless stated otherwise. |
| Na de balansdatum hebben zich geen gebeurtenissen voorgedaan die om aanpassing of toelichting vragen. | No events occurred after the balance sheet date that require adjustment or disclosure. |
| De algemene vergadering heeft de jaarrekening vastgesteld. | The general meeting adopted the annual accounts. |
| Deze Engelse tekst is een vertaling; bij verschillen is de Nederlandse jaarrekening leidend. | This English text is a translation. If it differs from the Dutch annual accounts, the Dutch version prevails. |
Mag de jaarrekening zelf in het Engels
De posten van de jaarrekening worden in het Nederlands omschreven, tenzij de algemene vergadering besluit tot het gebruik van een andere taal (art. 2:362 lid 7 BW). Voor openbaarmaking noemt artikel 2:394 lid 1 de volledig Nederlandstalige jaarrekening, of als die niet is vervaardigd, Frans, Duits of Engels. Een vertaling voor een bank of aandeelhouder is dus iets anders dan het stuk dat u vaststelt en deponeert. Lees de uitleg bij de jaarrekening in het Engels opstellen en deponeren en, in het Engels, English-language annual accounts.
Casus: de Ierse moeder vraagt om "approved accounts"
Visser Logistics BV is dochter van een Ierse Ltd. De moeder vraagt om "signed and approved accounts for 2025". De BV heeft deze stappen doorlopen:
| Wat de moeder zegt | Wat de BV heeft gedaan | Datum |
|---|---|---|
| prepared | opgemaakt door het bestuur | 20 april 2026 |
| signed | ondertekend door de bestuurder | 20 april 2026 |
| approved / adopted | vastgesteld door de AV | 27 mei 2026 |
| filed | gedeponeerd bij de KVK | 1 juni 2026 |
De BV stuurt de Nederlandse jaarrekening, met de vaststellingsdatum, en een Engelse vertaling met de woorden uit de tabel hierboven, gemarkeerd als niet-bindende vertaling. "Approved" wordt hier "adopted" (vastgesteld): zonder dat onderscheid denkt de moeder dat de AV het stuk inhoudelijk heeft goedgekeurd of dat decharge is verleend, wat niet zo is.
Waar het misgaat
- "Approved" lezen als vaststellen, terwijl decharge een apart besluit is.
- "Provision" vertalen als "reserve": een voorziening is een verplichting met onzekere omvang of tijdstip, een reserve is eigen vermogen.
- Een Engelse vertaling deponeren in plaats van de Nederlandse jaarrekening, terwijl de Nederlandse is opgemaakt.
- De IFRS-namen (statement of financial position) gebruiken voor een jaarrekening die volgens Titel 9 en de RJ is opgesteld.
Bronnen
- KVK (Engels): what do the financial statements comprise?
- KVK (Engels): which business class does your company belong to?
- Business.gov.nl: Corporate income tax (gelezen 30 oktober 2026)
- Government of the Netherlands: Corporate income tax (gelezen 30 oktober 2026)
- Raad voor de Jaarverslaggeving: Engelstalige bundel van de Richtlijnen (gelezen 30 oktober 2026)
- Wolters Kluwer: Dutch Accounting Standards Board guidelines for annual reporting (gelezen 30 oktober 2026)
- Deloitte: The Annual Accounts in the Netherlands, a guide to Title 9 of the Netherlands Civil Code (2024)
- IFRS Foundation: IAS 1 Presentation of Financial Statements
- IFRS Foundation: IFRS 18 Presentation and Disclosure in Financial Statements
- Art. 2:362 BW: algemene bepalingen (lid 7: taal), tekst geldend vanaf 1 juli 2026 (wetten.overheid.nl)
- Art. 2:394 BW: openbaarmaking (taal), tekst geldend vanaf 1 juli 2026 (wetten.overheid.nl)
- Art. 2:216 BW: uitkeringen (lid 1 en 2), tekst geldend vanaf 1 juli 2026 (wetten.overheid.nl)
- Art. 2:365 BW: waardering van vaste activa, ontwikkelingskosten en wettelijke reserve (lid 2) (wetten.overheid.nl)
- Art. 2:403 BW: aansprakelijkstelling door de moedermaatschappij (wetten.overheid.nl)
- Art. 2:248 BW: aansprakelijkheid van bestuurders bij faillissement (wetten.overheid.nl)
Veelgestelde vragen
Wat is een jaarrekening in het Engels?
"Annual accounts" of "financial statements". De KVK gebruikt beide op haar Engelse pagina's. Het bestaat uit een balance sheet, een profit and loss account en explanatory notes.
Wat is de Engelse vertaling van balans, toelichting en eigen vermogen?
Balans is balance sheet, toelichting is notes (de KVK schrijft explanatory notes) en eigen vermogen is equity. Voor voorzieningen gebruikt men provisions. Er is geen officiële Engelse lijst; gebruik de termen als leeshulp.
Wat is het verschil tussen een reserve en een voorziening in het Engels?
Een reserve (reserve) hoort bij het eigen vermogen. Een voorziening (provision) is een schuld met onzekere omvang of tijdstip. Vertaal ze niet door elkaar.
Welke Engelse termen gebruikt de KVK voor de grootteklassen?
Op haar Engelse pagina noemt de KVK de klassen Micro, Small, Medium en Large, met Assets en Net turnover als criteria.
Mag ik de jaarrekening van mijn BV in het Engels opstellen?
Ja, als de algemene vergadering besluit tot een andere taal dan het Nederlands (art. 2:362 lid 7 BW). Voor deponeren geldt art. 2:394 lid 1: Nederlands, of als de Nederlandse niet is vervaardigd, Frans, Duits of Engels. Een losse vertaling is niet hetzelfde als de vastgestelde jaarrekening.
Wat is de Engelse vertaling van overlopende activa en overlopende passiva?
Overlopende activa is prepayments and accrued income, overlopende passiva is accruals and deferred income. Het zijn gangbare vertalingen, geen officiële termen. Verwar accruals niet met provisions: een voorziening heeft een onzekere omvang of een onzeker tijdstip, een overlopende post is een bekende uitgave of opbrengst die bij een andere periode hoort.
Wat zijn controleverklaring, samenstellingsverklaring en 403-verklaring in het Engels?
Controleverklaring is auditor's report, beoordelingsverklaring is review report en samenstellingsverklaring is compilation report. De 403-verklaring heet 403 liability declaration: de moedermaatschappij stelt zich hoofdelijk aansprakelijk voor de schulden van de dochter (art. 2:403 BW). Een compilation report geeft geen zekerheid zoals een auditor's report.
Hoe zeg ik stelselwijziging, schattingswijziging en foutherstel in het Engels?
Stelselwijziging is change in accounting policy, schattingswijziging is change in accounting estimate en foutherstel is correction of errors (ook prior-period errors). De RJ houdt de drie uit elkaar in RJ 140, 145 en 150. Een andere levensduur van een machine is een schattingswijziging en geen stelselwijziging.
Wat zijn saldibalans, proefbalans en kolommenbalans in het Engels?
Saldibalans en proefbalans heten in het Engels allebei trial balance, een lijst van alle grootboeksaldi. Een kolommenbalans is een working trial balance, met extra kolommen voor correcties. Na de correcties spreekt men van een adjusted trial balance.
Wat zijn solvabiliteit, liquiditeit, werkkapitaal en rentabiliteit in het Engels?
Solvabiliteit is solvency ratio (eigen vermogen gedeeld door balanstotaal), liquiditeit is liquidity, uit te drukken als current ratio of quick ratio, werkkapitaal is working capital en rentabiliteit is profitability. De berekening staat niet in de wet; noem bij een Engelse tabel daarom altijd de formule.
Wat is het Engelse woord voor boekjaar, gebroken boekjaar en verlengd boekjaar?
Boekjaar is financial year, een gebroken boekjaar is een non-calendar financial year en een verlengd boekjaar is een extended financial year. Een Engelse uitleg staat in onze pagina over het financial year in the Netherlands.
Wat zijn vennootschapsbelasting, belastbare winst en fiscale eenheid in het Engels?
Vennootschapsbelasting is corporate income tax (vpb), belastbare winst is taxable profit en een fiscale eenheid is een tax group, ook fiscal unity genoemd. Business.gov.nl en government.nl gebruiken deze woorden. De btw-eenheid is een andere regeling; zeg erbij welke belasting u bedoelt.
Wat is de Engelse term voor fiscale jaarrekening en fiscale grondslagen?
Fiscale grondslagen zijn tax bases. Voor fiscale jaarrekening vonden wij geen vaste Engelse term: schrijf financial statements prepared on tax bases als alle posten fiscaal zijn gewaardeerd, of tax computation voor de berekening van de belastbare winst. Een micro- of kleine BV mag onder voorwaarden op fiscale grondslagen waarderen (art. 2:395a lid 7 en art. 2:396 lid 6 BW).
Is er een Engelse versie van de Richtlijnen voor de jaarverslaggeving?
Ja, voor middelgrote en grote rechtspersonen. De Raad voor de Jaarverslaggeving verwijst naar de Engelstalige bundel van Wolters Kluwer, een digitale uitgave onder verantwoordelijkheid van de uitgever; de Nederlandse versie is leidend. Een Engelse RJk vonden wij niet. In het Engels heten de richtlijnen Dutch Accounting Standards en de Raad Dutch Accounting Standards Board.
Hoe heten resultaat voor belastingen en resultaat na belastingen in het Engels?
In de Engelse regelnamen van het Besluit modellen jaarrekening, zoals Deloitte ze weergeeft, is resultaat voor belastingen result before taxation, belastingen taxation en resultaat na belastingen net result for the year. De belasting op die regel is niet het tarief maal het resultaat voor belastingen, want de belastbare winst (taxable profit) kan afwijken.
Hoe ziet een voorbeeld van een jaarrekening in het Engels eruit?
Een jaarrekening in het Engels heeft een balance sheet, een profit and loss account en notes. In onze casus zet Brandsma Software BV balans en winst-en-verliesrekening in twee talen naast elkaar: balanstotaal 220.000, net turnover 520.000, result before taxation 48.000 en net result for the year 38.500. Dat is een vertaling voor een investeerder; de Nederlandse jaarrekening blijft het stuk dat wordt vastgesteld.
Lees ook
Klaar voor uw jaarrekening?
Uw eerste jaarrekening is gratis, voor elke grootteklasse. Maak een account aan en stel haar op volgens Titel 9 BW2, van saldibalans tot publicatiestukken.
Gratis starten